Ako vyčistiť pripálené hrnce a panvice
Určite sa to stalo aj vám. Boli ste uprostred varenia a v tom vám zazvonil zvonček, telefón alebo ste sa len na sekundu pozreli na deti a katastrofa bola na svete. Často krát ste sa isto sami seba pýtali, ako to vlastne len dáte dole z hrnca či panvice.
Existuje mnoho „babičkovských rád“ a množstvo prostriedkov, ktoré však nie vždy zaberú. Určite si pamätáte, ako boli v minulosti hitom kovové panvice a hrnce, ktoré však boli nebezpečné a uvoľňovali do jedla rôzne škodlivé látky. Dnes väčšina kuchýň používa nerezové, či keramické panvice a hrnce. Čistia sa veľmi jednoducho, no pri nerezových si musíme dávať pozor na dno, na spodnú vrstvu.
Zázračný citrón
Nesiahajte po ostrých predmetoch a ani nevyhadzujte hrnce, ktoré sa vám podarilo pripáliť. Skúste radšej čerstvo vytlačenú šťavu z citrónu. Namáčajte hubku do šťavy a naneste na pripálený povrch. Pripáleniny pôjdu dole rýchlejšie.
Prášok do pečiva
Prášok do pečiva jednoducho zmiešajte s vodou a nalejte do panvice. Ideálne je nechať pôsobiť celú noc, ale pri menších pripáleninách stačí aj niekoľko hodín. Pripálenina by sa následne mala dať jednoducho, sama od seba, zlúpať dolu.
Ocot
Zmiešajte vodu s octom v hrnci alebo panvici a nechajte vyvariť na sporáku, hoci až na teplotu varu. Už po uplynutí niekoľkých minút sa pripáleniny začnú sami od seba lúpať a drevenou vareškou ešte celý proces urýchlime, pričom nepoškodíme povrch hrnca.
Soľ
Vezmite 2 lyžice saponátu a primiešajte k soli. To následne naneste tak, aby pokrývala pripálenú plochu. Do hrnca napustíme vodu a privedieme k varu. Niekoľko minút varíme a potom tekutiny z hrnca vylejeme. Opláchneme a zvyšky vyčistíme drsnejšou stranou hubky.
Či už máte rôzne tlakové hrnce, panvice alebo plechy, rôzne ich čistenie a aj tieto naše triky, vám pri čistení pripálených zvyškov a povrchov nádob zaberú dosť času. Nabudúce si preto radšej dávajte väčší pozor!
Foto: Tescoma